Wynajem mieszkania- na co zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych problemów studenta, głównie na samym początku studiów, jest znalezienie sobie lokum. Postaramy się więc zaopatrzyć was w orientację cenową oraz prawne wskazówki w tej kwestii.

W większości dużych miast Polski ceny wynajmu mieszkania do 38 metrów kwadratowych wahają się między 1100, a 1700 złotych miesięcznie. Wyjątkiem jest tu Warszawa, gdzie ten koszt to nieco ponad 2100 złotych. W przypadku średniej wielkości mieszkań do 60 metrów kwadratowych ten koszt to 1900 do 2200 poza Warszawą i około 2800 złotych miesięcznie w stolicy. Duże mieszkania to w większości dużych miast koszt do 3000 miesięcznie, a w Warszawie około 4500 złotych. Jak zresztą widać stolica najdroższym pod tym względem miastem. Najtańsza zaś, spośród dużych miast, jest Łódź. Ceny za pokoje  w akademikach mieszczą się średnio między 370, a 450 złotych miesięcznie, faktycznie jednak istnieją wśród nich tańsze albo znacząco droższe opcje.

Choć wiadomo, że położenie w pobliżu uczelni, ciągów komunikacyjnych, przystanków metra albo ważnych linii autobusowych czy centrów rozrywkowych jest korzystne i pożądane, to im lepiej położone mieszkanie, tym droższe ono będzie. Warto więc poszukać bezpiecznego złotego środka między lokalizacją i ceną oraz zwrócić uwagę także na hałas, bezpieczeństwo czy bliskość parków i innych terenów zielonych.  

Przy wynajmie kluczowa jest odpowiednia umowa najmu. Należy ją przygotować w dwóch egzemplarzach i uwzględnić: miejsce i czas jej zawarcia, określenie i dane stron umowy, opis wynajmowanego lokalu i jego wyposażenia, określenie opłat, czas umowy i warunki jej wypowiedzenia, a także dokładne prawa i obowiązki stron umowy.  Szczególnie ostatnie trzy kwestie należy dobrze określić, ponieważ złamanie umowy może doprowadzić do sprawy cywilnej. Poza zwykłą umową najmu, istnieje też umowa najmu okazjonalnego, która jest zawsze podpisywana na czas określony oraz zapewnia dodatkową ochronę wynajmującemu.

Poszukiwać mieszkania można w różnych miejscach i mediach. Przede wszystkim warto sprawdzić ogłoszenia o poszukiwaniu lokatorów pośród studentów własnej uczelni. Najprościej jest szukać w internecie: w serwisach takich jak olx, gumtree czy otodom, czy na grupach na facebooku. Poszukiwania uzupełnić można przez ogłoszenia na przystankach autobusowych albo w lokalnej prasie.

Dużo komfortu zapewnia poszukiwanie mieszkania razem z grupą znajomych i wówczas ograniczanie się, po prostu do danej liczby pokoi. Dobrą alternatywą dla poszukiwania pojedynczego pokoju z nieznanymi współlokatorami w mieszkaniu jest też skorzystanie właśnie z ogłoszeń na uczelni lub grup facebookowych odpowiedniej uczelni, aby zamieszkać z innymi studentami, ze swojej alma mater.

Choć do poszukiwań mieszkania warto się wcześniej przygotować, czy to w kwestii własnych oczekiwań, czy też przyszłych współlokatorów, to w większych miastach nie jest to tak trudny proces. Zapewnienie sobie lokum to ważna kwestia, ale na zorientowanego studenta, w najgorszym razie czekać będzie konieczność wybierania między większym komfortem, a mniejszymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *