Czego oczekują pracodawcy?

Rynek pracy nieustannie się zmienia, szczególnie obecnie, gdy postęp technologiczny i społeczny tylko przyśpiesza jego dynamikę. Chcąc być dobrze przygotowanymi na znalezienie korzystnej oferty pracy trzeba więc uświadomić sobie jakie cechy i kompetencje są wyjątkowo poszukiwane i zdobywać je.

Podstawą jest oczywiście obsługa komputera, bez której praktycznie nie warto zaczynać poszukiwań. Jak podstawowym się to nie wydaje, pakiet Office, szczególnie Excel a potencjalnie także PowerPoint i Access. Ważne jest obycie z technologią i swoboda jej obsługi. Zdolności komunikacyjne, szczególnie języki obce to również bardzo istotny aspekt. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że język angielski jest już traktowany jako podstawa i aby wyróżnić się konieczna jest znajomość innych języków. Jakich? Poniekąd zależy to od przyszłej pracy i tego, jacy klienci są w niej istotni, ale bezpieczne wybory to hiszpański czy mandaryński. Z pewnością nie zaszkodzi też zdolność jasnego przekazu informacji i łatwego porozumiewania się.

Zgodnie ze wskazaniami pracodawców klasyczne cechy dobrego pracownika, choćby dyspozycyjność, nie są już wcale tak ważne. Zdolność do samoorganizacji oraz wykorzystania swojej wiedzy nadal jest istotna, ale mniej niż kiedyś. Spośród ogólnych kompetencji poszukiwane są też wysokie zdolności poznawcze, co ma tym bardziej sens w dynamicznej sytuacji, która wymaga ciągłych dostosowań.

Zdobywanie doświadczenia zawodowego szybko może zapewnić przydatną dawkę wiedzy. Nie jest to więc zły pomysł, ale trzeba brać pod uwagę właśnie konieczność dynamicznego uczenia się i dlatego warto pamiętać też o innych ścieżkach rozwoju. Kierunki studiów oraz inne zajęcia rozwijające zdolności poznawcze to podstawa, niezależnie od specjalizacji, w którą celujemy. Praca projektowa, na przykład w organizacjach studenckich pozwoli na przyzwyczajenie się do specyfiki pracy w wielu sferach, choć fakt, że nie jest bezpośrednim źródłem kompetencji. Na szczęście, obecnie istnieje ogromna liczba źródeł wiedzy w internecie. Serwisy rodzaju KhanAcademy czy Duolingo pozwalają rozwijać się w wielu dziedzinach i praktycznie w każdym miejscu o każdej porze. Dzięki temu, choćby nie były jeszcze łatwe w prezentacji podczas poszukiwania pracy, to zdecydowanie przydadzą się po jej zdobyciu.

Polecane w kontekście tych umiejętności oraz zarobków zawody to kilka kategorii. Pierwszą z nich jest IT, poprzez zawody programistyczne oraz cyberbezpieczeństwo, drugą są zawody kontrolne, czy to w kontekście procesu produkcji, czy analizy finansowej kondycji firmy, a trzecią specjaliści optymalizujący różne sfery działalności firmy, jak jej kontakty z klientami czy zarządzanie jej marką .

Jak ta sytuacja będzie się zmieniać z czasem? Kierunki, które będą stawać się bardziej istotne to operowanie na danych i ich analiza oraz niszowe dziś zawody technologiczne, szczególnie wielodyscyplinarne, z powodu rosnącej liczby zajęć i potrzeb wymagających łączenia niegdyś osobnych dziedzin. W tym pierwszym przypadku można więc wskazać analityków big data, analityków bardzo szerokich i dynamicznych zbiorów informacji, interpretujących je i wyciągających wnioski oraz doradców finansowych, w tym drugim jest to trudniejsze przez to, że nie jest jasne, które technologie rozwiną się najlepiej. Biotechnologia oraz niektóre działy IT, jak sieci neuronowe wydają się jednak bezpiecznym strzałem. Rozwój technologiczny wypierał będzie raczej zawody proste i rutynowe, łatwe do zastąpienia maszynami, a wspierał właśnie zawody kognitywne oraz być może kreatywne i powiązane z pracą z ludźmi. Oczywiście nie wszystkie profesje będą znikać, dlatego choćby praca lekarza nadal wydaje się dość pewną przyszłością

Przez to zdolności kognitywne będą wyłącznie rosły na znaczeniu, gdyż w kontekście rozwijania technologii oraz analizy danych są ogromnie potrzebne. Rozeznanie w danych dziedzinach i duża ilość wiedzy, którą człowiek potrafi zastosować również będzie bardzo istotne. Przede wszystkim jednak właśnie ćwiczenie analitycznego myślenia jest dziś krokiem w przyszłość, podobnie jak szukanie dla siebie zajęcia, niepowtarzalnego maszynowo i nierutynowego. 

Rynek pracy stawia coraz to nowe wymagania, a więc i ten kto chce odnosić na nim sukces, musi stawiać wymagania sobie. Ciągłe uczenie się i rozwijanie jest dziś jednak łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy więc tylko znaleźć dla siebie miejsce w całym tym dynamicznym systemie, uczyć się go oraz nowych zdolności i robić coś co może się wyróżnić. Chyba tylko ostatnia ze wspomnianych rzeczy może być faktycznym problemem dzisiejszego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *